مقالات

همدان ویلا

اقلیم همدان

اقلیم همدان

اقلیم همدان منطقه‌‌ای مرتفع است که در دامنه کوهستان الوند قرار دارد. کوهستان الوند که از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است جزو کوه‌های داخلی زاگرس است .این کوهستان از سنگهای آتشفشانی مخصوصا گرانیت است که بیشتر از آن در صنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. از ارتفاعات مهم استان می توان کوههای گرمه و سرده در ملایر، آلمابلاغ در مابین شهرستان اسدآباد و شهرستان بهار، کوه بوقاطی در کبودرآهنگ، گرویاگری در جنوب شهرستان نهاوند و کوه خان گُرمَز در تاریک دره تویسرکان و قله زیبای الوند مابین تویسرکان و همدان نام برد. در نواحی شمال شرقی و شرق کوهستان الوند در میان کوه الوند و کوه گرین زمین های  پست و دشت‌های هموار این اقلیم واقع شده است. این دشتها در مسیر بادهای موسمی هستند و توده‌های هوا به راحتی این نواحی را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

به خاطر مجاورت این دشتها در دامنه کوهستان، اقلیم همدان از مناطق بادخیز کشور به شمار می‌آید وزش باد در سطح استان تقریباً در تمام ماه‌های سال ادامه دارد. بر اساس گزارش سازمان هواشناسی کشور میانگین سرعت باد در این منطقه 4 متر در ثانیه گزارش شده است. برخی عوامل مؤثر مانند دوری از دریا باعث بوجود آمدن جریان‌های پرفشار هوای سرد شمالی و غربی است. به طورکلی مناطق مرتفع استان آب و هوای سرد کوهستانی دارد و مناطق جنوبی آن دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است. بر اساس گزارش‌های ایستگاه‌های سینوپتیک همدان و پایگاه سوم شکاری شهید نوژه، بیشینه حرارت هوا در استان در طول ایام سال 8/36، کمینه و میانگین به ترتیب  6/26- و 6/9 درجه سانتی‌گراد است. گرم‌ترین ماه‌های سال با حداکثر دمای 35 درجه سانتی‌گراد تیر و مرداد است و سردترین ماه‌های سال، با میانگین 4/25-درجه سانتی‌گراد دی و بهمن است.

با توجه به این شرایط اقلیمی بهترین زمان برای سفر به همدان، از اوایل اردیبهشت تا اوسط آبان است.در اردیبهشت سرسبزی‌های پراکنده در سراسر استان همراه با تابش آفتاب و درجه حرارت بسیار مطلوب منظره های بسیار زیبایی می افریند. این زمان فرصت بسیار مناسبی برای گردشگران فراهم می کند تا از مسافرت خود بیشترین بهره را ببرند. اگر کسانی قصد استفاده از برف برای ورزش اسکی و سایر ورزش‌های زمستانی را داشته باشند، فصل زمستان بسیار مناسب است؛ به ویژه آن که امکانات ورزش اسکی و کوهنوردی زمستانی در دامنه‌های الوند فراهم است.

تیم همدان سوئیت مفتخر است که در تمام ایام سال با ارائه سوئیت های مبله، آپارتمان های مبله و خانه های متنوع با در نظر گرفتن سلایق و شرایط مسافران عزیز خدمتی متفاوت فراهم کند. همچنین علاوه بر خدمات اسکان تیم ما با در اختیار داشتن تیم متخصص در مورد تمام شرایط سفر به همدان مشاوره و هماهنگی لازم را ارائه می دهد.

0/5 (0 دیدگاه)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *